Ylang Ylang

Ylang Ylang

Categories : Përbërësit
star
star
star
star
star

YLANG YLANG (Kananga odorata)

Njëherë e një kohë, ylang ylang, e cila është një lule tropikale që lulëzon në një pemë të gjatë - njihej si 'jasemini njerëzve të varfër' (sepse ka shumë ngjashmëri, në aromë). Por jo më: kjo notë seriozisht ekzotike, intensive dhe e pasur me arome është në majë të shkallës së çmimit për përbërësit - sepse është akoma e pranishme në rreth 40% të parfumeve më cilësorë .

Ylang ylang është në qëndër së disa nga aromave më të dashura në botë, duke përfshirë edhe më të njohurin nga të gjithë: Chanel No. 5. Në përgjithësi njihet se është një nga notat më ‘afrodiziake’, sensuale në kutinë e parfumierëve.

Ylang yang është gjithashtu e ëmbël, kremoze, vjen pak si kajsi dhe kur nuhatet në formë natyrale - është gjithashtu një ilaç. (Në aromaterapi, ajo shpërndan tensionin.) Shënimi distilohet me avull ose nxirret nga lulet kremoze të bimës së gjatë (Cananga odorata) - është një pemë që rritet në pothuajse 20 metra.

Ylang ylang rritet në Malajzi, Filipine, Indonezi etj...
Shumica prej nesh nuk ka gjasa ta nuhasë atë duke u rritur e egër, por me sa duket është e shijshme, delikate e ëmbël, në formë luleje.

Por pse ka çmim kaq të lartë? Duhen rreth 400 kilogramë lule për të prodhuar një kilogram vaj esencial, dhe secila pemë siguron rreth 10 kg lule në vit.

Avantazhi i blerjes në fragrances.al është se ju garantojm parfume origjinale me çmimet më të mira.

Fragrances.al, parfumeri online ku do të gjeni parfume origjinale 100%.

Aroma të këndshme dhe autentike nga brandet më të mira.

Tek ne do të gjeni parfume per meshkuj dhe parfume per femra

Dhuro një parfum, dhuro dashuri.

Na kontaktoni:

Insta: fragrances.al

Web: livechat

WhatsApp: +355683949552

Let the compliments flow!

Share this content

Please log in to rate this article

Add a comment