Lekura

Lekura

Categories : Përbërësit
star
star
star
star
star
Në shekullin e 18-të hyjmë në epokën e artë të artikujve prej lëkure të parfumosur, prej të cilës lindën parfumet e lëkurës që ne njohim aq mirë sot.

Sapo objektet prej lëkure të parfumosur kishin magjepsur hundët e ndjeshme të aristokracisë, mbreti George III ( Mbreti Xhorxh i çmendur) porositi parfumin e tij nga shtëpia Creed në Londër, Creed ishte një prodhues dorezash. Mbreti kërkoi një parfum që lëshonte aromën e çizmeve të tij prej lëkure. Kjo do të ishte aroma e parë e Creed.

Creed krijoi një përzierje eskluzive, të denjë për lartësinë e tij. Të përbërë nga agrume, ambergris, dru sandali dhe shënime lëkure. Për mrekulli, aroma Creed Royal English Leather gjëndet edhe sot dhe është shumë e dashur. Është një pasardhës i drejtpërdrejtë i atyre aromave të hershme me aromë lëkure, por më e rafinuar.

Përzierja tipike e aromës me të cilën parfumoseshin lëkurët, ishte e përbërë nga trëndafili, neroli, dru sandali, livando, verbena, bergamot, karafil dhe vaj kanelle, si dhe civet dhe misk.

Në gjysmën e parë të shekullit të 20-të, parfumet e lëkurës përjetuan një tjetër moment lavdie, falë frymëzimit që vinte nga udhëheqësit ushtarakë rusë, të cilët rrënjosën autoritetin dhe virtytin. Në ditët e sotme, për të zbutur “ngurtësinë” e lëkurës, parfumeve u shtohen nota lulesh, si p.sh., iris, manushaqe, tuberoz, jaseminë, trëndafili. Herë të tjera, lëkura bëhet më aromatike falë livandës ose notave jeshile që të kujtojnë barin e sapoprerë. Megjithatë, në raste të tjera, aroma shtazore e lëkurës përforcohet me shtimin e ekstrakteve feromonale të kastorit. Duhet të saktësohet se për këto, si për të gjithë përbërësit që simulojnë parfumet e lëkurës, përdoren gjithmonë molekula sintetike, pra të krijuara në laborator. Në parfumeri bashkëkohore asnjë kafshë nuk përdoret më.
Me sensualitetin e tyre të ngrohtë, parfumet prej lëkure kanë reputacionin e paksa të vështirë për t'u veshur, por pasi të nuhaten, është e vështirë të mos biesh nën sharmin e tyre.
Në ditët e sotme, parfumet me akorde lëkure që duhen provuar:

- Tom Ford Ombré Leather
- Acqua di Parma Leather
- Salvatore Ferragamo Intense Leather
https://fragrances.al/sq/14-oferta
Avantazhi i blerjes në fragrances.al është se ju garantojm parfume origjinale me çmimet më të mira. Fragrances.al, parfumeri online ku do të gjeni parfume origjinale 100%. Aroma të këndshme dhe autentike nga brandet më të mira. Tek ne do të gjeni parfume per meshkuj dhe parfume per femra. Dhuro një parfum, dhuro dashuri. Na kontaktoni: Insta: fragrances.al Web: livechat WhatsApp: +355683949552 Let the compliments flow!

Share this content

Please log in to rate this article

Add a comment