Best seller Amouage

visibility738 Views comment0 comments person Posted By: KH list In: Best sellers

Me afërsisht 40 vite në tregun e parfumeve, Amouage sigurisht ka një reputacion si një nga markat më të mira të fragrancave.     

Amouage Parfumes u themelua në vitin 1983 nga një anëtar i vjetër i familjes mbretërore të Omanit, një Sulltan, dhe është një markë e mirënjohur, me ndjekës besnik në të gjithë botën. Parfumet Amouage, kanë kombinime akordesh që lidhin parfumet e stilit lindor dhe ndjeshmërimë perëndimore. Ato janë të pasura dhe komplekse, dhe pothuajse të gjithë përdorin temjan Omani dhe janë të kompozuara nga shumë prej parfumerëve më të famshëm në botë.  

Deri më sot, janë hedhur në treg pothuajse njëqind parfume Amouage. Çdo shishe ka një tapë me xhevahir që ulet si një kurorë në majë të shisheve, duke përforcuar titullin e tyre "të përshtatshëm për mbretër". 

Ndiqni një listë të parfumeve më të mira Amouage që mund ti përshtaten stilit tuaj.

Parfumet Best Seller Amouage

- Amouage Meander EDP (Unisex)

Meander nga Amouage është një aromë uniseks, e hedhur në treg në vitin 2020. Parfumieri i këtij  parfume per femra dhe për meshkuj është Mackenzie Reilly. 

Notat e hapjes janë olibanum, farat e karrotës, piperi rozë dhe piperi i zi. 

Notat e zemrës janë iris, vaj cipriol ose nagarmota, narcis dhe trëndafil

Notat bazë janë dru sandali, olibanum dhe vetiver

- Amouage Overture EDP (Man)

Overture Man nga Amouage është një parfume per meshkuj, me akorde drusore dhe erëzash. Overture Man e krijuar nga parfumierja Karine Vinchon Spehner, u hodh në treg në vitin 2019. Notat e hapjes janë konjaku, qimnon, kardamom, arrëmyshk, grejpfrut, shafran dhe xhenxhefil.

Notat e zemrës janë mirrë, kanellë, benzoinë, labdan, mastikë, paçuli dhe barbarozë.

Notat bazë janë, tymi, dru sandali, temjani, lëkura dhe sherebela e zezë.

- Amouage Honour EDP (W)

Honor nga Amouage, parfume per femra nga Amouage, është një fragrancë me lule dhe qelibar. Honor Woman e hedhur në vitin 2011 u krijua nga Alexandra Carlin dhe Violaine Collas. 

Notat e hapjes janë raven, piper dhe koriandër. Notat e zemrës janë gardenia, tuberoza, jasemini, zambaku i luginës dhe karafili.

Notat bazë janë Amber, Temjan, Opoponax, Vetiver dhe Lëkurë.

- Amouage Material (Unisex)

Material nga Amouage është një parfume per meshkuj dhe per femra, me nota qelibari dhe Vanilje. Është një fragrancë e re nga Amouage, e hedhur në treg në vitin 2021. Parfumierja e kësaj arome është Cécile Zarokian. 

Notat e hapjes janë paçuli dhe elemi

Notat e zemrës janë vanilje madagaskari dhe benzoinë.

Notat bazë janë fasule Tonka, Temjan, Druri Guaiac, Labdanum, Druri Agar (Oud) dhe Osmanthus.

- Amouage Dia (W)

Dia është një parfume per femra nga Amouage, me akorde floreale. Dia Woman e krijuar nga parfumieri Jean-Claude Ellena, u hodh në treg në vitin 2002.  

Notat e hapjes janë aldehide, ciklamen, gjethe vjollce, sherebelë, bergamot, fiku dhe tarragon.

Notat e zemrës janë bozhure, vaj trëndafili turk, rizoma e irisit, lule portokalli dhe pjeshkë.

Notat bazë janë myshku i bardhë, heliotrop, dru sandali, temjan, dru kedri, vanilje dhe dru guaiac.

- Amouage Boundless (Unisex)

Boundless nga Amouage është një parfume per femra dhe meshkuj. Është një aromë e re, e hedhur në treg në vitin 2021. Parfumierja e kësaj arome është Karine Vinchon Spehner. Notat hapjes janë kardamom, xhenxhefil, portokall gjaku dhe Elemi.

Notat e mesme janë vanilje burbon dhe benzoinë.

Notat bazë janë duhan, mirrë, temjan, kakao, dru Guaiac, Patchouli, Papirus, Vetiver dhe Myshk lisi.

- Amouage Epic (W)

Amouage Epic Woman, parfume per femra me lule dhe qelibar. Amouage Epic Woman i hedhur në treg në vitin 2009, u krijua nga Cécile Zarokian, Daniel Maurel dhe Angeline Leporini. Notat e hapjes janë qimnon, kanellë dhe oleander rozë.

Notat e mesme janë trëndafili damasku, çaji, barbarozë dhe jasemini.

Notat e zemrës janë druri i agarit (ud), paçuli, olibanumi, qelibar, druri i sandalit, druri Guaiac, Vanilja, Rizoma e Irisit dhe Musk.

- Amouage Love Tuberose (W)

Love Tuberose nga Amouage, parfume per femra, me akorde floreale-frutore. Love Tuberose, e krijuar nga parfumieri Lucas Sieuzac, u hodh në treg në vitin 2018. 

Notat e hapjes janë tuberoza, Gardenia dhe jasemini.

Notat e mesme janë krem ​​pana dhe vanilje.

Notat bazë janë dru sandali dhe dru kedri.

- Amouage Reflection (M)

Reflection, parfume per meshkuj nga Amouage me akorde druri, lule dhe myshku. Reflection Man e krijuar nga Lucas Sieuzac, u hodh ne treg në vitin 2007.  

Notat e hapjes janë rozmarina, piper rozë dhe petitgrain

Notat e zemrës janë jasemini, neroli, rizoma e irisit dhe ylang-ylang.

Notat bazë janë dru sandali, vetiver, dru kedri dhe paçuli.

- Amouage Interlude (M)

Interlude, parfume per meshkuj nga Amouage, me akorde druri dhe qelibari. Interlude Man, e krijuar nga parfumieri Pierre Negrin, u hodh në treg në vitin 2012.  

Notat e hapjes janë rigon, piper dhe bergamot.

Notat e mesme janë temjan, opoponaks, qelibar dhe labdan

Notat bazë janë lëkura, druri agar (ud), dru sandali dhe paçuli.

- Amouage Opus XIII Silver Oud (Unisex)

The Library Collection Opus XIII Silver Oud nga Amouage, parfume per meshkuj dhe per femra me akorde druri dhe qelibari. Është një fragrancë e re, e krijuar në vitin 2022 nga parfumierja Cécile Zarokian. 

Notat e hapjes janë vaj cypriol, patchouli dhe druri i kedrit

Notat e zemrës janë dru agar (ud) dhe vanilje madagaskari.

Notat bazë janë Castoreo, thupër, Ambrarome dhe druri Guaiac.

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published
E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë January February March April May June July August September October November December