5 arsye pse duhet të ndryshojmë parfum sipas stinëve

visibility167 Views comment0 comments person Posted By: KH list In: Këshilla

Nëse keni vite që përdorni të njëjtën aromë, edhe pse është bukur të keni gjetur parfumin e duhur, është koha për një ndryshim. Tendencat e reja ofrojnë miliona mundësi dhe jemi të sigurt që mes tyre do të gjeni parfumin e radhës me të cilin do të dashuroheni.

1 - Ndryshim zakonesh

Kur shkojmë me pushime ose fillojmë një punë të re, duam të rinovojmë garderobën tonë ose të bëjmë një ndryshim në pamje që shënon fillimin e një epoke të re dhe kjo na ngarkon me energji pozitive. E njëjta gjë ndodh edhe me parfumet. Në fund të fundit, nuk dilni nga shtëpia për të shkuar në punë me të njëjtën energji si kur dilni për një takim apo festë, apo jo?

E njëjta gjë ndodh me stinët: aroma e pranverës e ngarkuar me jetë, lule dhe risi është shumë e ndryshme nga aroma e dimrit apo e vjeshtës. Dhe parfumet pasqyrojnë aromat dhe ngjyrat e natyrës.

2 - Çdo sezon është i ndryshëm

Për në pranverë, provoni një parfum me bazë lulesh ose agrumesh, pasi do ju japi freskinë e duhur. Shijet e ëmbla mund të përdoren gjatë gjithë vitit, megjithatë pranvera ose vera është një kohë e përkryer për një aromë vanilje. Nga limoni te bergamoti, te grejpfruti, gjithçka lejohet. Këto aroma janë perfekte për të zgjuar anën pikante të stinës së verës

Me ardhjen e motit të ftohtë, sugjerohen aromat me bazë druri, myshku, arrat ose erëzat, të cilat ofrojnë intensitet dhe ngrohtësi. Dhe përballë dimrit, rrëshirat ose myshku mund të ndezin një tjetër pjesë të ëmbël dhe joshëse të parajsës nuhatëse. 

3 - Lëkura jonë ndryshon.

Gjatë gjithë vitit lëkura jonë ndryshon dhe ka stinë si dimri ku është më e zakonshme që lëkura jonë të jetë më e thatë dhe ka nevojë për më shumë hidratim, kështu që aroma nuk depërton në të njëjtën mënyrë. Edhe në stinët më të nxehta, kur lëkura djersitet, aroma dhe intensiteti i saj mund të ndryshojnë. Me pak fjalë, një parfum nuk ka aromë të njëjtë në lëkurë në të gjitha stinët, ndaj duhet të përshtateni me stinën dhe të përdorni një ose më shumë parfume, në mënyrë që aroma e parfumit të jetë gjithmonë intensive.

4 - Sepse ka shumë aroma

Sapo filloni të provoni parfumet, duket e pamundur të zgjidhni vetëm një. Një adhurues i vërtetë i parfumeve ka një për çdo rast, për çdo humor, për çdo lloj eventi. Dhe nëse jeni një nga këta njerëz, sigurisht që po prisni të provoni fragranca të reja. 

5 - Pas një kohe ndalojmë së provuari.

Përdorimi i vazhdueshëm i një parfumi ju bën të ndaloni së vlerësuari nuancat e saj në lëkurë. Një produkt kozmetik zakonisht ndalon të ketë të njëjtin efekt te një person nëse përdorimi i tij është i vazhdueshëm, ndaj rekomandohet alternimi i tij ose ndërprerja e përdorimit për një sezon dhe rifillimi i tij me kalimin e kohës. E njëjta gjë ndodh edhe me parfumin dhe nëse e përdorni muaj më vonë, do t'ju duket gjithmonë se ka erë më të mirë se hera e fundit që e keni përdorur.

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published
E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë January February March April May June July August September October November December